En
تاریخ : دوشنبه 20 آبان 1398
کد 6531

گفتگو با رئیس مرکز بهداشت رباط کریم به مناسبت فرارسیدن هفته ملی دیابت

مهندس حسین بنائیان؛ رئیس مرکز بهداشت رباط کریم به مناسبت فرارسیدن هفته ملی دیابت،گفت: در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رباط کریم 
حسین بنائیان؛ رئیس مرکز بهداشت رباط کریم به مناسبت  فرارسیدن هفته ملی دیابت،افزود :  در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان رباط کریم، مهندس حسین بنائیان، ضمن اهمیت نقش مهم خانواده ها در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع2 ،  افزود : یکی از شایعترین بیماریهای غیرواگیر دیابت می باشد. طی سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است . بیش از 425 میلیون نفر از مردم 20 تا 79 سال جهان مبتلا به دیابت هستند پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد بیماران بالغ بر 522 میلیون نفر برسد. بیش از یک میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک هستند. سالانه 4میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خو را از دست می دهند. در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند.
 وی در ادامه گفت: همانند سال های گذشته روزهای 18 لغایت 24 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است و با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع 2 بازی می کنند به همین جهت شعار روز جهانی دیابت " ازخانواده خود محافظت کنید" می باشد.
بناییان افزود: دیابت بیماری است که در آن بدن قادر به تولید یا استفاده از انسولین نمی باشد، در نتیجه مقدار قند در خون بالا می رود. دیابت درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است. رژیم غذایی سالم و تامین انرژی دریافتی مورد نیاز هر بیمار، فعالیت بدنی مناسب، مستمر و منظم، آموزش و پایش دایمی مقدار قندخون(خودمراقبتی) و دارو درمانی از ارکان اصلی درمان دیابت هستند و با کنترل قندخون در محدوده طبیعی می توان از بروز عوارض دیابت پیشگیری کرد.
دیابت انواع مختلف دارد ولی به طور عمده به:
الف) دیابت نوع 1 ب) دیابت نوع 2 ج) دیابت بارداری؛ تقسیم می شود.بیش از 90% مبتلایان به دیابت نوع 2 هستند و حدود 10% به دیابت نوع 1 مبتلا می باشند. بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بزرگسال و چاق هستند اما دیابت نوع 1 بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود و باعث لاغری بیماران می شود. دیابت بارداری به افزایش قند خون در دوره بارداری اطلاق می سود که معمولا" 4 تا 12 هفته پس از ختم بارداری بهبود می یابد.
در بیشتر موارد دیابت بدون علامت می باشد ولی زمانی که علامت دار می شود از علایم بیماری می توان به  پرخوری(گرسنگی)؛ پر اداری(ادرار زیاد)؛ پرنوشی (تشنگی و نوشیدن آب بسیار)؛ عفونت های مکرر؛ تاخیر در بهبود زخم ها و بریدگی ها اشاره کرد.
مهندس بنائیان؛  ضمن اشاره به اینکه تمام زنان و مردان بالای 30 سال که حداقل  دارای یکی از مشخصات : وزن بالا یا چاق، سابقه ابتلا پدر، مادر،خواهر و یا برادر به دیایت، ابتلا به فشارخون بالا، زنان با سابقه  2بار یا بیشتر سقط خودبخودی(بدون علت مشخص) و یا سابقه مرده زایی و یا به دنیاآوردن نوزاد با وزن بیش از 4کیلوگرم ،  زنانی که در یکی از بارداری های قبلی خود سابقه دیابت بارداری و زنان باردار(درهرگروه سنی)باشند ،افراد در معرض ابتلا به دیابت هستند،  یادآور شد: با رعایت مواردی نظیر: داشتن فعالیت بدنی: حداقل نیم ساعت پیاده روی سریع (به مدت 5 روز در هفته توصیه می شود)، داشتن برنامه غذایی مناسب، کنترل وزن و تناسب اندامعدم مصرف دخانیات و بررسی سالیانه قند خون در افراد در معرض خطرمی توان از ابتلا به دیابت نوع 2 پیشگیری کرد.
رئیس مرکز بهداشت رباط کریم در پایان تاکید کرد:آزمایش قند خون تنها راه تشخیص قطعی دیابت است و  تمامی افراد بالای 30سال می توانند به منظور بیماریابی و خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی ، آزمایش قند خون و چربی خون  را به صورت رایگان در همه مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاههای سلامت و خانه های بهداشت انجام دهند.
 
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 20 آبان 1398
  • ساعت 01
  • توسط شبکه بهداشت استانداری تهران
  • تعداد بازدید 18