En
تاریخ : دوشنبه 13 آبان 1398
کد 6503

بازبینی بافت فرسوده شهرستان رباط کریم در دستور کار قرار گیرد/ کار در بافت فرسوده از جنس کیفی است نه کمی/ موضوع اساسی در بافت فرسوده، هویت شهری است

معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در جلسه ستاد باز آفرینی شهری گفت: هدف غایی ستاد باز آفرینی ارتقای زیستی در محدوده بافت های فرسوده و تاریخی است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم، با حضور محمد تقی زاده و هیئت همراه، سیزدهمین جلسه ستاد بازآفرینی استان تهران ویژه شهرستان رباط کریم با حضور فرماندار و معاون فنی و عمرانی فرمانداری و مسئولان استانی و شهرستانی در سالن جلسات فرمانداری رباط کریم برگزار شد.
تقی زاده ضمن تقدیر از احاطه کامل مدیریتی فرماندار رباط کریم در بحث مدیریت شهری، هدف از برگزاری این گردهمایی را ارزیابی، بررسی و ارائه مصوبات دانست و بیان کرد: امروز بر اساس تصمیم ستاد بازآفرینی استان تهران برای بررسی موضوعات شهری در شهرستان رباط کریم حاضر شدیم که ماحصل این جلسه در خصوص مسایل بیان شده اخذ تصمیماتی است که به عنوان مصوبات ستاد باز شناخته  و لازم الاجرا برای همه دستگاه ها در سطوح شهرستانی و استانی خواهد بود.
معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با توجه به اهمیت شهرستان رباط کریم، نقش تقلیل بافت فرسوده را حائز اهمیت دانست و افزود: توجه به شهرستان رباط کریم از چند سوی دارای ویژگی و شاخصه های مهم است. نخست به دلیل قرمت تاریخی که باید در تقلیل محدوده بافت فرسوده شهر رباط کریم و نصیرشهر مسئولان پای کار بیایند چرا که تراکم در محدوده های فرسوده از بافت بالایی برخورار است. از این روی یکی از مصوبات براساس شاخصه های اعلام شده شوراهای اسلامی شهر، بازبینی محدوده بافت فرسوده است تا بتوان با ارجاع به در کمیسیون ماده 5، با تدوام و استمرار به نتیجه دلخواه رسید.
وی در ادامه افزود: توجه به موضوع بازآفرینی در رباط کریم که موضوع فرآیندی است با توجه به جمعیتی ساکن در شهرستان، دروازه ورودی شهر بودن و به نوعی پیشانی استان تلقی شدن دارای اهمیت است، از این روی با توجه به واسطه ویژگی های ذکر شده شهرستان رباط کریم، نیازمند توجه ویژه در حوزه باز آفرینی در مرحله کالبدی، حوزه های اقتصادی، اجتماعی و توانمندسازی در محدوده بافت فرسوده یا محدوده هدف هستیم. برای رسیدن به دستاوردهای حوزه اجتماعی به موازات اقدامات عمرانی که یکی از موضوعات اساسی است، به طور حتم دستگاه های متولی و وظیفه مند از حیث ماهیت سازمانی و وظایف قانونی دارند در بایستی اقدامات مروبطه را مورد توجه قرار دهند.
تقی زاده افزود: نکته حائز اهمیت دیگر در بخش تقلیل محدوده بافت فرسوده، اهمیت هماهنگی بین بخشی و نهادی است  و ایجاد این هماهنگی بین بخشی بایستی با هم افزایی ظرفیت ها، منابع و امکانات در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود. توقع داریم تمام دستگاه ها، سازمان ها و مسئولان مدیریت شهری در بحث باز آفرینی هماهنگ باشن
معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با بیان این که باید زیر ساخت برای کارهای عمرانی فراهم شود، عنوان کرد: مداخله در عرصه بافت فرسوده صرفا مداخله فیزیکی واز جنس کالبدی نیست و تمام ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در بر می گیرد و توجه به این موضوعات اساسی بسیار مهم است. به نوعی نگاه در بافت فرسوده ابتدا باید زیر ساختی باشد تا بعد بتوان کار عمرانی انجام داد. درست است تکالیف ذاتی شهرداری ها ترمیم بافت فرسوده است اما توجه به بحث عمرانی، تنها یک شق از اقدامات در حوزه فعالیت باز آفرینی است که باید اتفاق بیفتد.
وی در ادامه افزود: بنابراین همه دستگاه هایی که در حوزه اجتماعی مانند بهزیستی، ارشاد، بخش فرهنگی در محدوده بافت دارای وظیفه هستند. از دیگر بحث های مهم، موضوع امنیت شهروندان است که بسیار جدی قلمداد می شود .
نایب رییس ستاد بازآفرینی استان تهران با اشاره به ایجاد دلبستگی برای حضور مردم در شهرستان تشریح کرد: بحث آسایش روحی و روانی ساکنان بافت فرسوده از وظایف مسئولان است که برای شهروندان این امکانات را فراهم نمایند. مهم تر از همه تعلق خاطر زندگی در بافت فرسوده است که از جنس کیفی نه کمی و کالبدی است. برای اثربخشی باید دلبستگی ایجاد شود .
تقی زاده ارتقای کیفیت زیست را الزامی دانست و گفت: موضوع اساسی در بافت های فرسوده به ویژه در بافت های تاریخی، هویت شهری است. رسیدن به این مهم زمانی است که اقدامات ما معطوف به بحث کیفی باشد. آن چه که ما از باز آفرینی در محدوده بافت فرسوده تعقیب می کنیم، هدف غایی مان، ارتقای کیفیت زیست در محدوده بافت فرسوده است که همه اقدامات و فعالیت ها از حیث کمی و کیفی و توسعه که چند وجهی است باید به آن منتج شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در پایان با اشاره  اجرای پروژه های پیش برنده برای رسیدن به خواستگاه مطروحه افزود: زیبنده است، پروژه هایی در قالب اقدام مشترک با ارگان های شهرستان تعریف شود. یکی از این موارد، پروژه محرک توسعه است که مورد توجه شهرداران است چرا که در محدوده بافت فرسوده رباط کریم و نصیرشهر با مشارکت بخش تخصصی می توان پروزه های خوبی را به بهره برداری رساند و یکی از هنرهای ما در بافت فرسوده جذب مشارکت بخش خصوصی است. نکته دیگر دفتر تسهیل گری با ارائه بسته های تشویقی چند وجهی است که راه اندازی آن می توان بخشی از مسایل را با مردم مرتفع نماید مانند، حق الزحمه در پروانه ساخت در بافت فرسوده توسط سازمان نظام مهندسی و دستگاه های دیگر شهرستان هم می توانند در زمینه تخریب و دیگر موارد نیز می توانند با ارئه پک های آموزشی این کار را انجام دهند. دیگری راه اندازی و تاسیس سازمان باز آفرینی شهری است به لحاظ سبقه تاریخی و برجسته کردن شهر رباط کریم و نکته پایانی، احداث کمیته اراضی قولنامه ای استکه می تواند مشکلات اراضی قولنامه ای را مرتفع نماید.

 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 13 آبان 1398
  • ساعت 15
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم
  • تعداد بازدید 27