En
تاریخ : شنبه 1 دي 1397
کد 5311

شهرستان رباط‌کریم در آینده نزدیک دارای موزه می شود

کریمی ئیس یراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط‌کریم از راه‌اندازی موزه شهرستان رباط‌کریم در کاروانسرای حاج کمال در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رباط کریم، حمید کریمی با اشاره به تبدیل رباط‌کریم به کارگاه مرمت و احیا آثار تاریخی اظهار داشت: به منظور حفظ آثار ارزشمند تاریخی و همچنین سهولت بازدید و انتقال اطلاعات لازم به گردشگران، عملیات مرمّت و ساماندهی محوطه آسیاب آبی بازارک، قلعه سنگی پرند و یخچال‌های دوقلوی رباط کریم به مرحله اجرا گذاشته شد.
وی بیان کرد: آسیاب آبی با اعتبار بالغ بر 265 میلیون تومان، قلعه سنگی و یخچال‌های دوقلو نیز با اعتباری بالغ بر 120 میلیون تومان در حال مرمت و احیا است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط‌کریم افزود: همچنین تلاش داریم تا با نصب بلوک‌گذاری حریم تپه‌های باستانی از تجاوز به حریم این آثار تاریخی و فرهنگی نیز جلوگیری شود.
کریمی با بیان اینکه قلعه سنگی رباط‌کریم یکی از آثار ارزشمند فاخر به شمار می‌رود که پس از مرمّت گردشگران زیادی را جذب می‌کند تصریح کرد: با اجرای مقاوم‌سازی دیواره قلعه سنگی پرند این اثر در مقابل آسیب‌های ناشی از نزولات جوی نیز محافظت می‌شود.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه هیچ شیء تاریخی در رباط‌کریم نگهداری نمی‌شود گفت: به زودی موزه شهرستان رباط‌کریم در کاروانسرای حاج کمال راه‌اندازی می‌شود تا کشفیات باستان‌شناسی شهرستان در این موزه در معرض دید عموم قرار گیرد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط‌کریم ادامه داد: بیشتر اشیاء مکشوفه در این شهرستان به دوره اسلامی و ماقبل آن بازمی‌گردد و شامل اشیاء فرهنگی دوره صفویه، زندیه، قاجار و معاصر است که در غنای آثار موجود در موزه‌ها و همچنین کمک به مطالعات تاریخی تأثیر قابل توجهی دارد.
کریمی همچنین بیان کرد: به منظور صیانت از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم این اداره آمادگی دارد تا اشیاء تاریخی و فرهنگی در اختیار افراد و خانواده‌ها را به نام آن‌ها ثبت و در معرض نمایش عموم قرار دهد.
وی در پایان با اشاره به شهرت شهرستان رباط‌کریم به شهر تپه‌ها خاطرنشان کرد: تپه‌های باستانی این شهرستان از قدمتی هفت هزار ساله برخوردار است که از لحاظ ارزش‌های مطالعاتی جزو مناطق باارزش به حساب می‌آید و بنابراین ما وظیفه داریم تا آثار به جا مانده نیاکان خود را برای آیندگان حفظ و حراست کنیم.

 
  • نوشته شده
  • در شنبه 1 دي 1397
  • ساعت 12
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم
  • تعداد بازدید 51