En
تاریخ : سه شنبه 14 آذر 1396
کد 4369

برگزاری نشست کارگروه پسماند شهرستان رباط کریم

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان رباط کریم در نشست کارگروه پسماند شهرستان رباط کریم افزود: دفن روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن زباله در شهر به شیوه های موجود خیانت به مردم است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم محمد امینی افزود :سازمان پسماند وظیفه دارد به صورت جدی تری  پای کار بیاید.
وی یادآور شد : متاسفانه دفع زباله در شهرستان به صورت بهداشتی و اصولی انجام نمیشود و اگر چه دفع زباله به شیوه مرسوم دفن کردن مدت هاست منسوخ شده است  و متاسفانه  در اعمال همین شیوه نیز به درستی عمل نمی شود  ما باید به سمت و سوی بازیافت پیش برویم و یکی از انتقادات اینجانب به سازمان بازیافت این نکته است که چرا نه تنها به وظیفه ذاتی خود عمل که همانا بازیافت زباله هست عمل نکرده و در حال حاضر نیز مبادرت به دفن اصولی و بهداشتی زباله ها نیز نمی شود و حتا از سوی مجامع بین المللی هم مورد انتقاد واقع هستیم و زنگ خطری است که آیندگان ما از این بابت آسیب خواهند دید.
وی از شبکه بهداشت و درمان خواست ضمن بازدید میدانی از محل دفن زباله گزارش آن را به فرمانداری ارائه نماید
رئیس کارگروه پسماند شهرستان رباط کریم از اعضای کارگروه بویژه اداره محیط زیست ؛  شبکه بهداشت و درمان و دیگر دستگاههای مرتبط خواست بطور جدی تری موضوع را پیگیری نمایند.
وی تاکید نمود متولیان امر بازدید از مرکز دفن زباله در رودخانه شور را طی گشتهای مشترک در دستور کار خود قرار دهند.
امینی در این راستا به حساسیت ضرورت تفکیک زباله از مبدا اشاره نمود و فرهنگسازی در این زمینه را بسیار مهم توصیف کرد
معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان رباط کریم در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به کلام گهربار مقام معظم رهبری در تشبیه  فرهنگ  به هوا بار دیگر اهمیت موضوع را خاطر نشان شد.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید نمود :شهرداری ها و دهیاری ها حتما باید پای کار بیایند ضایعات سوزی در اطراف شهر به ویژه در شب  یک اقدام نامیمون از سوی فرصت طلب است.
وی در این رابطه افزود :با توجه به اینکه بحث سلامت انسانها در میان است ؛ دفع زباله های بهداشتی و عفونی باید مورد توجه خاص قرار گیرد.
وی اذعان داشت :زباله های صنعتی در شهرکهای صنعتی دولتی و خصوصی همچنین پسابهای آنها میتواند موقعیت زیست محیطی منطقه را به مخاطره اندازد.
وی در ادامه گفت :شهرستان رباط کریم به عنوان آخرین شهرستان جنوبغربی استان تهران و با توجه به  موقعیت خاص جغرافیایی اش از جمله مجاورت با فرودگاه بین المللی امام خمینی شرایط ویژه ای دارد.
شرکت عمران را ملزم کرد  با توجه به احداث صدهزار واحد مسکن میبایست نسبت به تامین زیرساختها اقدامات موثری انجام دهد.
امینی در ادامه این بخش از سخنان خود افزود:سازمان مدیریت پسماند با توجه به مصوبات چهل و دومین جلسه کارگروه پسماند استان ؛   مکلف است برای استقرار فن آوری جدید دفن زباله ؛ مطالعات و  ارزیابی های لازم را در این زمینه طی یک فرصت سه ماهه بصورت جدی  انجام دهد و دفن اصولی توسط محیط زیست بازرسی و رصد شود
امینی خاطر نشان کرد :محیط زیست شبکه بهداشت و شهرداری ها دفع اصولی را از سوی سازمان پسماند رصد نمایند.
وی ضمن  انتقاد از روند کنونی دفن زباله افزود : شیوه های متداول ؛ باعث آلودگی  سفره های زیر زمینی خواهد شد و در این رابطه گفت :دهیاری ها مکلفند از محل ارزش افزوده ای که از سوی دولت  به حسابشان واریز میشود در جهت تامین اعتبارات لازم  جهت دفن زباله ها کوتاهی ننمایند وی  از بخشداری خواست.
در خصوص مدیریت دفن بهینه پسماند و دیگر موضوعات مرتبط نسبت به فراهم نمودن مقدمات و تامین وسایل نقلیه  مورد نیاز  جهت گشت زنی از سوی   محیط زیست اقدامات  و همکاری های لازم را بعمل آورد.
امینی همچنین امحا اسناد و مدارک از سوی نیروهای نظامی و انتظامی نیز به طریقی انجام شود که  سبب آلودگی هوا نشود.
امینی ضمن انتقاد شدید از شهرداری شاهد شهر  مبنی بر  دفن پسماندها در منطقه رباط کریم اذعان داشت در این زمینه مکاتبات و پیگیری های لازم از سوی فرمانداری به عمل خواهد آمد.
امینی همچنین یادآور شد با صدور کارت ضابط پسماند از سوی دادستانی برای اعضای کارگروه و به منظور گشتهای مشترک  در رابطه با  کنترل دفع و دفن زباله و به متظور تسریع در امور  اقدامات لازم به عمل آید.
 امینی در پایان بار دیگر  نحوه دفن زباله از سوی شرکتهای صنعتی را مورد بازنگری قرار داد و در این زمینه خواست به منظور دفن و دفع بهداشتی  تمهیدات لازم را بیندیشند.

 
 • نوشته شده
 • در سه شنبه 14 آذر 1396
 • ساعت 12
 • توسط مهدی انصاری
 • تعداد بازدید 100
 • مهدی انصاری
 • ویرایش شده
 • در ***
 • ساعت --
 • توسط
نظرات شما
captcha refresh