En
تاریخ : شنبه 5 خرداد 1397
کد 4827

اجرای «طرح 724» در بیمارستان رباط کریم/ درمان 24 ساعته سکته و ضربه مغزی

با اجرا‌شدن طرح 724 در بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) رباط کریم، بیمارانی که دچار سکته یا ضربه مغزی شوند کاملا نجات می‌یابند.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) رباط کریم، هم‌جواری رباط کریم و شهر پرند با اتوبان‌های قم و آزادگان و همچنین فرودگاه امام خمینی (ره) موجب شده است تا این مسیرها در طول هفت روز هفته و به‌صورت 24 ساعته شاهد تردد خودروهای مختلف مسافربری و شخصی یا کامیون‌های باری باشند که به دیگر مقاصد کشور در‌حال تردد هستند.
ترددهایی که برخی مواقع از شبانه‌روز باعث حوادث و تصادفات ناگوار جاده‌ای در مسیر رباط کریم و پرند می‌شود که مصدومانی را هم به همراه دارد، بر‌اساس آمار اعلام شده از سوی مراکز درمانی بیشتر مصدومان این‌گونه حوادث «هدتروما» هستند.
از این رو، بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) رباط کریم بر آن شده است تا با اجرای طرحی با عنوان «طرح 724» به امداد و نجات بیماران مصدومی این‌گونه حوادث و همچنین دیگر شهروندان این مناطق در طول 24 ساعت شبانه‌روز خدمات ویژه‌ای ارائه دهد و مصدومان و بیماران را از خطرات احتمالی فوت نجات دهد.
*طرح 724 به کمک بیماران ضربه مغزی می‌آید
امیر قادی‌پاشا، رئیس بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) رباط کریم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به جزئیات طرح 724 در این مرکز درمانی اظهار کرد: این طرح که از اسم آن پیدا است 724 گفته می‌شود یعنی در هفت روز هفته به‌صورت 24 ساعته به درمان بیماران سکته مغزی و مصدومان هدتروما در این بیمارستان می‌پردازیم.
وی بیان کرد: سکته مغزی و ضربات مغزی ناشی از تصادفات یکی از  معضلات بسیار جدی در جامعه ماست، بنابراین این عارضه موجب بروز عوارض جسمانی، روانی و حتی بار مالی شدید به‌ویژه در خانواده‌های ضعیف می‌شود، طرح بسیار مؤثر 724 توسط وزارت بهداشت در کشور طراحی و در‌حال حاضر در رباط کریم هم آغاز شده است.
رئیس بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) رباط کریم با اشاره به اقدامات گروه بیماری‌های مغز و اعصاب این بیمارستان و روند درمان بیماران مبتلا به سکته حاد مغزی تصریح کرد: سکته‌های ایسکمیک مغزی که به علت ایجاد ترومبوز (لخته) در شریان‌های مغزی رخ می‌دهد از علل شایع مرگ و ایجاد ناتوانی شدید جسمی به‌شمار می‌رود. این بیماری حتی در‌صورت زنده‌ماندن بیمار به‌علت ایجاد معلولیت شدید، برای وی و خانواده‌اش و سیستم بهداشت و درمان معضلات فراوان روانی و اقتصادی به‌جای می‌گذارد.
وی افزود: تا قبل از یک دهه اخیر درمان مؤثری برای این بیماران وجود نداشت و سیستم بهداشتی صرفاً به بازتوانی و رفع عوارض در طول زمان می‌پرداخت اما در سال‌های اخیر با ورود داروهای تزریقی ترومبولیتیک (که لخته ایجاد شده در شریان‌های مغزی را حل می‌کنند) درمان این بیماری متحول شده و استفاده از این داروها در درمان سکته حاد مغزی به‌عنوان استاندارد درمان سکته حاد مغزی در کشورهای پیشرفته رایج شده است.
قادی‌پاشا خاطرنشان کرد: استفاده از این دارو به‌علت دقت فراوانی که در چگونگی تجویز لازم است و به‌علت عوارض احتمالی نیازمند همکاری نزدیک و سرعت عمل متخصصان مغز و اعصاب و طب اورژانس و سایر پرسنل اورژانس، تصویربرداری و آزمایشگاه است، در ایران این طرح در قالب طرح 724 آغاز به‌کار کرده است و با‌توجه به شرایط مناسب بیمارستان رباط کریم، این بیمارستان به‌عنوان یکی از مراکز ارائه‌دهنده این درمان مهم در استان تهران از طرف دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاونت درمان وزارت بهداشت مورد تأیید قرار گرفته است.
وی ادامه داد: مهم‌ترین عامل در اجرای این درمان آگاهی همراهان بیمار در رساندن به‌موقع به اورژانس است، چراکه با گذشت بیش از سه ساعت از شروع سکته مغزی عملاً ترومبوز شریانی مستحکم شده و پاسخ به داروی ترومبولیتیک (حل‌کننده لخته) کاهش می‌یابد؛ به‌علاوه با گذشت زمان آسیب سکته وسیع‌تر شده و خطر خونریزی مغزی در اثر تجویز دارو هم افزایش می‌یابد.
رئیس بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) رباط کریم گفت: عامل دوم آگاهی همراهان بیمار از وضعیت سوابق پزشکی وی شامل سابقه سکته یا خونریزی مغزی سابقه تصادف و ضربه مغزی، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ... است که کمک مهمی در تصمیم‌گیری کادر درمانی برای چگونگی تجویز دارو می‌کند.
 
وی اظهار کرد: با‌توجه به مناسب‌بودن محل سی‌تی‌اسکن بیمارستان نسبت به بخش اورژانس و حضور 24 ساعته متخصصین طب اورژانس و در دسترس‌بودن سریع متخصصین مغز و اعصاب در این بیمارستان، بیماران سکته حاد مغزی که به اورژانس این بیمارستان مراجعه کردند در حدود 30 دقیقه از زمان ورود درمان مناسب را دریافت کرده و پس از گذشت یک ساعت (یعنی زمانی که تجویز دارو به طول می‌انجامد) به بخش آی سی یو انتقال یافتند. تمامی بیماران دریافت‌کننده درمان بهبود قابل توجه داشتند و عوارض دارو شامل خونریزی مغزی در هیچ یک از بیماران بروز نکرده است که این آمار بسیار خوب به علت سرعت عمل و انتخاب دقیق بیمار از طرف تمامی کادر درمان بیمارستان بوده است.
قادی‌پاشا با اشاره به چگونگی تشخیص و درمان انواع بیماران مبتلا به صرع در این مرکز درمانی بیان کرد: یکی از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب تشنج‌های مکرر یا صرع است که علاوه بر حضور همه‌روزه متخصصین مغز و اعصاب در بیمارستان، موجود‌شدن امکانات مناسب مانند ام آر آی با کیفیت و دستگاه الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی) پیشرفته نقش مهمی در تشخیص صحیح و درمان مناسب این بیماران دارد، دستگاه الکتروانسفالوگرافی پیشرفته ورژن 2018 با حساسیت و دقت بسیار بالا در کلینیک تخصصی بیمارستان راه‌اندازی شده است و همه‌روزه زیر نظر مستقیم متخصصین مغز و اعصاب و تکنسین ماهر آموزش‌دیده به ارائه خدمات به بیماران مشغول هستند.
وی در پایان در‌خصوص تشخیص و درمان بیماران عصب و عضله متذکر شد: یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تشخیص بیماری‌های عصب و عضله که در تشخیص بیماری‌های مهم مغز و اعصاب مانند ام اس و بیماری‌های هم‌گروه و شدیدتر از ام اس مانند نورومیلیت اپتیک، فلج حاد عصبی و عضلانی، گلین باره، انواع نوروپاتی‌های حاد و مزمن و میوپاتی، اختلالات محل اتصال عصب و عضله مانند میاستنی و لامبرت ایتون و بوتولیسم و... نقش دارد، از خرداد ماه سال جاری در کلینیک مغز و اعصاب بیمارستان راه‌اندازی شده و به‌طور ثابت و همه‌روزه ارائه خدمات خواهد داشت و نیاز به ارجاع این بیماران ناپایدار را با شرایط پرخطر به سایر مراکز رفع خواهد کرد.

 
  • نوشته شده
  • در شنبه 5 خرداد 1397
  • ساعت 14
  • توسط روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم
  • تعداد بازدید 71